Laptopy

Laptop jest to komputer przenośny ze zintegrowanym monitorem, klawiaturą i najczęściej również z touchpadem. Dzięki temu możemy z niego korzystać od razu po wyjęciu z pudełka, nie potrzebujemy dokupywać do niego żadnych akcesoriów. Jednak wiele osób decyduje się na zakupienie dodatkowo myszki, aby praca przy laptopie była bardziej komfortowa. Dawniej producenci laptopów wyposażali swoje konstrukcje również w napęd optyczny jednakże aktualnie coraz rzadziej się je stosuje.

Nazewnictwo laptop i notebook może być stosowane zamiennie. Mniejsze komputery przenośne, czyli takie, gdzie przekątna ekranu była mniejsza niż 13 cali określano jako netbook'i jednak aktualnie zostały one praktycznie całkowicie wyparte przez tablety i smartfony. Wśród komputerów przenośnych możemy wyróżnić jeszcze ultrabooki.
Ultrabook 
to zdefiniowana przez firmę Intel kategoria laptopów, które cechują się nadzwyczajną mobilnością.
Aby laptop mógł być nazywany ultrabookiem muszą być spełnione następujące warunki:

  • Nie powinien ważyć więcej niż 2,5 kg
  • Jest w stanie działać na baterii minimum 6 godzin
  • Posiada dysk SSD lub przynajmniej hybrydowy dysk SSHD o szybkości transferu nie mniejszej niż 80MB/s
  • Posiada co najmniej 1 port USB 3.0 lub Thunderbolt
  • Powinien cechować się nowoczesną stylistyką, jego grubość nie powinna przekraczać 20mm (w przypadku laptopów do 13 cali) lub 23mm (w przypadku laptopów o przękątnej 14 cali i większych)
  • Powinien posiadać enegrooszczędny, nowoczesny procesor Intel (jednak aktualnie możemy spotkać również ultrabooki z procesorami AMD)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl